5/12/2014

Frak Gehry - „Wiggle side chair” po polsku, czyli fascynacja meblami z tektury

Frank Gehry zawsze lubił używać nietypowych materiałów w swoich projektach, a Wiggle Side Chair jest tego najlepszym przykładem. To, że jest zrobione z tektury w niczym mu nie umniejsza, wręcz przeciwnie, jest stabilne i wytrzymałe, a boi się chyba tylko wody. Powstało w 1972 roku i ku zaskoczeniu jego twórcy od początku żyje jakby swoim życiem. Autor chciał stworzyć wizualnie zaskakujący i jednocześnie funkcjonalny przedmiot wykorzystując powszechnie dostępny materiał w nowy, nietypowy sposób. Swoje krzesło dedykował studentom, młodym ludziom, którzy często zmieniają miejsce zamieszkania oraz często nie mają pieniędzy na wyposażenie wynajmowanych pokoi. Chciał zaprojektować mebel trwały, tani, lekki i ekonomiczny w transporcie.

Na takie zapotrzebowanie odpowiedział także właściciel firmy Ideacarton Robert Chruściel, która działa od 2009 roku, natomiast pierwsze meble powstały już pod koniec lat 90. Na początku nieformalnie, wyłącznie dla własnej satysfakcji i przy wykorzystaniu wiedzy związanej z przetwarzaniem tektury, stworzył meble nawiązujące do prac słynnego architekta. Inspiracja ta w bezpośredni sposób przyczyniła się do wypracowania postrzegania szerokiego wachlarza tematów związanych z tekturą falistą.

Swoją uwagę koncentruję na przedmiotach i przestrzeniach, które są eco-przyjazne, gdzie obserwacja nowych materiałów, prowadzi do nowatorskich metod produkcji i nowych dróg współdziałania z naszym otoczeniem – mówi Robert.

Kartonowe fotele, krzesła, stoliki i półki są również odpowiedzą na problem rosnącej ilości produkowanych przez ludzi odpadów, można je łatwo przerobić na makulaturę lub na nowy fotel lub krzesło.W koncepcję zrównoważonego projektowania idealnie wpisuje się Ideacarton. Meble wykonane są z tektury, dlatego jest to spójne z ideą 3R (reduce-reuse-recycle). Tekturę w 70% produkuje się z makulatury. Po zużyciu można ją przetwarzać jeszcze kilka razy. Z niecierpliwością śledzimy dalsze losy Ideacarton.

Design jest jednym z motorów zmian na świecie, projektanci nie są już stylistami, którzy uatrakcyjniają świat i wnętrza, ich zadaniem jest przede wszystkim rozwiązywanie jego problemów, a w XXI wieku nie ma większego wyzwania niż środowisko.

www.ideacarton.pl






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz